Blog

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – bez czego nie poruszać się po europejskich drogach?

18 lipca 2018 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Obowiązkowe wyposażenie samochodu może się różnić w różnych krajach

Zbliża się okres urlopowy, a więc czas, kiedy wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęściej wybieranym i zwykle najwygodniejszym środkiem transportu jest w tym przypadku auto. O czym należy pamiętać kompletując obowiązkowe wyposażenie samochodu, aby uniknąć mandatów?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Kwestia akcesoriów, jakie obligatoryjnie należy posiadać w pojeździe podczas poruszania się w ruchu drogowym, nie została dla Unii Europejskiej ujednolicona. Oznacza to, że każde państwo samodzielnie ustala ich zakres oraz sankcje za brak ich posiadania. W Polsce kwestię tę reguluje szczegółowo rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. Zgodnie z jego treścią, obowiązkowe wyposażenie samochodu w naszym kraju to trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.

Jeśli chodzi o trójkąt, w tym przypadku nie wystarczy samo jego posiadanie w pojeździe. Musi on posiadać dodatkowo ważną homologację. Co szczególnie istotne, mandatem zagrożony jest nie tylko brak owego znaku w samochodzie, ale i jego nieprawidłowe zastosowanie. Kierowca, który w przypadku awarii nie użyje trójkąta do jej oznakowania lub uczyni to w zły sposób, może spodziewać się kary w wysokości sięgającej nawet do 300 zł. Jak wobec tego prawidłowo zastosować ów znak?

W terenie niezabudowanym, odległość trójkąta ostrzegawczego od samochodu powinna wynosić 30 – 50 m. Na autostradach natomiast zwiększa się ona odpowiednio do minimum 100 m. Jakie wymagania dotyczą kolejnego obowiązkowego elementu wyposażenia – gaśnic w samochodzie?

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Gaśnica w samochodzie – o czym należy pamiętać?

Jeżeli chodzi o obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie – w jej przypadku również wymagane jest, aby miała ważną homologację. Dodatkowo powinna posiadać co najmniej 1 kg środka gaśniczego oraz aktualne badanie techniczne. Chociaż funkcjonariusze policji nie mają prawa ukarać kierowcy za jego brak, uregulowanie tej czynności jest niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa. Niesprawna gaśnica nie tylko bowiem nie pomoże ugasić ognia w przypadku awarii, ale wręcz może spowodować większe rozprzestrzenienie się pożaru wewnątrz auta.

Chociaż rozporządzenie nie reguluje jednoznacznie miejsca przechowywania gaśnicy w samochodzie, powinna ona być umieszczona w łatwo dostępnym położeniu. Stąd zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wożenie jej pod siedzeniem, zamiast w bagażniku. Umożliwi to kierowcy niezwłoczne sięgnięcie po nią w razie zaistnienia nagłej potrzeby. Jeżeli chodzi o polskie przepisy drogowe, wymienione powyżej akcesoria wyczerpują listę przedmiotów, w jakie kierowcy muszą zaopatrzyć swoje pojazdy. Jak wygląda kwestia obowiązkowego wyposażenia samochodu w innych krajach europejskich?

Wyposażenie samochodu na Słowacji

Jeżeli chodzi o naszego południowego sąsiada, liczba akcesoriów, o jakich muszą pamiętać kierowcy poruszający się w ruchu publicznym, jest zdecydowanie obszerniejsza. Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji obejmuje listę następujących przedmiotów:

  • apteczka,
  • kamizelka,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • linka holownicza,
  • klucz do kół i podnośnik,
  • koło zapasowe,
  • zapasowe bezpieczniki i żarówki.

Jak widać, podróżując autem po Słowacji, nie ma obowiązku wożenia ze sobą gaśnicy. Na szczególną uwagę zasługuje jednak kamizelka. Należy pamiętać, że powinna być zakładana każdorazowo w przypadku opuszczenia pojazdu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kierowcy, ale i wszystkich pasażerów. Co również istotne, kamizelka nie może być umieszczona w bagażniku, ale w części przeznaczonej dla pasażerów. Ma to umożliwić szybkie sięgnięcie po nią w nagłej potrzebie.

>> Chcesz być na bieżąco z istotnymi dla floty zmianami w prawie? Czytaj więcej na blogu >>

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Stosunkowo często przekraczana przez polskich kierowców jest również zachodnia granica kraju. Jeżeli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. Co prawda, tak jak w przypadku Słowacji – kierowcy poruszający się po niemieckich drogach również nie mają obowiązku wożenia ze sobą gaśnicy. Analogia sprowadza się jednak do liczby akcesoriów, uznanych przez prawodawcę za obligatoryjne. Otóż do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Niemczech należy jedynie trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. W jej przypadku istotne jest jednak, aby posiadała ona odpowiednią normę DIN 13164, ustaloną przez Niemiecki Instytut Norm. Trójkąt natomiast powinien mieć homologację EURO.

Podróż za granicę – przepisy zagraniczne czy polskie?

Podczas planowania podróży za granicę, wielu kierowców zastanawia się czy istnieje obowiązek wyposażenia samochodu zgodnie z lokalnie obowiązującymi przepisami. W odpowiedzi na to pytanie przydatna okazuje się Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 r. Dokument ten mówi bowiem, że wyposażenie samochodu za granicą powinno być zgodne z prawem obowiązującym w kraju, w którym jest on zarejestrowany. Tym samym, co do zasady zwalnia kierowców z obowiązku kupowania akcesoriów wymaganych w obcym państwie. Mimo tego postanowienia zdarzają się jednak sytuacje, w których funkcjonariusze policji respektują prawo własnego kraju. Z tego też względu warto dodatkowo doposażyć swój pojazd i zabezpieczyć się przed kosztami mandatu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to jedna z podstawowych kwestii, o jakiej powinien pamiętać każdy kierowca – zarówno planując podróż za granicę, jak i poruszając się po polskich drogach. Wymóg ten ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby wyposażenie samochodu było właściwe i kompletne. Pozwoli to nie tylko uniknąć mandatu, ale może okazać się niezwykle pomocne w przypadku awaryjnej sytuacji.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>