Blog

Monitoring GPS dla pojazdów firmowych — dlaczego warto zainwestować i kontrolować swoje samochody?

21 grudnia 2021 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS monitoring-gps

Korzyści płynących z monitoringu GPS trudno nie zauważyć. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia procesy związane z kompleksowym zarządzaniem flotą, ale również przyczynia się do generowania realnych oszczędności. Sprawdź, dlaczego coraz więcej fleet managerów decyduje się na wdrożenie systemu GPS w swojej firmie.

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba dysponować flotą złożoną z kilkuset czy kilkudziesięciu pojazdów, aby móc zainwestować w monitoring GPS. System zarządzania pojazdami sprawdzi się również w małej firmie transportowej czy logistycznej. Takie rozwiązanie zabezpieczy pojazdy przed nieautoryzowanym użyciem i obniży koszty eksploatacji samochodów, dzięki czemu zarządzanie flotą stanie się wydajniejsze, a efekty będą widoczne gołym okiem.

Zdalna kontrola pojazdów

Nieocenioną korzyścią wdrożenia monitoringu GPS jest możliwość zdalnej kontroli pojazdów. Fleet managerowie mogą w czasie rzeczywistym sprawdzić stan techniczny swoich samochodów oraz aktywność poszczególnych kierowców. Lokalizator udostępnia informacje o wszystkich najważniejszych parametrach silnika, a także niebezpiecznych manewrach podczas jazdy, w tym m.in.:

  • gwałtownym przyspieszaniu,
  • ostrym hamowaniu,
  • przekraczaniu dozwolonej prędkości.

Monitoring GPS na bieżąco rejestruje przebieg trasy, co pozwala wyeliminować nieuczciwe praktyki ze strony użytkowników pojazdów, zwłaszcza nieprzewidziane postoje czy notoryczne łamanie przepisów prawa drogowego. W ten sposób możemy wyciągnąć realne konsekwencje względem nieuczciwych kierowców, a także nagrodzić tych, którzy jeżdżą przepisowo. System premiowy może być skuteczną motywacją dla pracowników, aby ci eksploatowali służbowe samochody zgodnie z zasadami ecodriving.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kontrola floty online daje realne, długofalowe korzyści w postaci oszczędności. Koszty paliwa stanowią nawet jedną trzecią wszystkich wydatków ponoszonych przez fleet managerów. Z tego powodu, w kontekście efektywnego zarządzania flotą pojazdów niezwykle istotne jest, zwłaszcza w obecnych czasach — odpowiednie planowanie gospodarki paliwowej.

Monitoring GPS marki Flotman pozwala na odczyt danych z magistrali CAN. Dysponując szczegółowymi informacjami na temat zużycia paliwa, możemy sprawdzić, czy w naszej firmie nie mają miejsca nielegalne praktyki, takie jak kradzież paliwa czy tankowanie na koszt firmy.

Dzięki monitoringowi GPS zyskujemy także czas. System pozwala na zautomatyzowanie większości procesów związanych z zarządzaniem flotą, dzięki czemu nie musimy zatrudniać dodatkowych pracowników do manualnej jego obsługi. Aplikacja Flotman sama tworzy raporty, a w razie nieprawidłowości — wysyła do fleet managera stosowne powiadomienie. W ten sposób możemy szybciej reagować w sytuacji zagrożenia — np.:

  • stłuczki,
  • kolizji,
  • kradzieży.

Łatwiejszy pobór opłat drogowych

Monitoring GPS oparty na śledzeniu lokalizacji, można wykorzystać na potrzeby obsługi systemu e-TOLL, który od 1 grudnia obowiązuje wszystkich kierowców poruszających się po płatnych odcinkach dróg i autostrad krajowych, a osobówki na wskazanych odcinkach autostrad:

  • A2, pomiędzy Koninem a Strykowem,
  • A4, pomiędzy Wrocławiem i Gliwicami.

Nasze urządzenie GPS stale rejestruje przebytą trasę, dlatego w momencie przejazdu drogą objętą poborem opłat, dane automatycznie wysyłane są do dostawcy, czyli Ministerstwa Finansów, który naliczy opłaty zgodnie z długością przejechanych odcinków.  Dla kierowców oznacza to brak konieczności stania w korkach przed bramkami, natomiast dla fleet managerów — efektywniejsze zarządzanie zleceniami od klientów i eliminację przestojów.