Kontrola trzeźwości w miejscu pracy: co powinni wiedzieć właściciele firm transportowych?
Według danych Komisji Europejskiej rok 2022 przyniósł alarmujący wzrost przypadków zatrzymań nietrzeźwych kierowców na drogach. Policja zarejestrowała blisko 100 tys. takich incydentów, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu do roku poprzedniego.
Liczby te świadczą o pilnej potrzebie wdrożenie skutecznych środków kontroli trzeźwości, zwłaszcza w sektorze transportowym. Co może zrobić firma transportowa, aby zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu, a także własną reputację?
Badanie trzeźwości w transporcie: co powinni wiedzieć właściciele firm transportowych?
Bezpieczeństwo na drodze to priorytet dla każdej firmy transportowej, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, jak dużą rolę odgrywa w tym kontekście kontrola trzeźwości. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych nie tylko zagraża życiu i zdrowiu uczestników ruchu, ale może również przynieść poważne konsekwencje dla pracodawców.
Zgodnie z polskim prawem dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla kierowców – również tych zawodowych – wynosi 0,2 promila (0,1 mg/l w wydychanym powietrzu). Przekroczenie tej wartości może skutkować poważnymi sankcjami. Firmy transportowe, których pracownicy dopuszczają się tego rodzaju wykroczeń, narażone są na:
- uszkodzenie bądź zniszczenie pojazdu i/lub przewożonego ładunku,
- kary finansowe,
- odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu OC,
- negatywny wpływ na wizerunek, a tym samym utratę zaufania klientów i partnerów biznesowych.
Konsekwencje dla kierowców również są znaczące — obejmują:
- sankcje finansowe i cywilne,
- utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
- utratę możliwości pracy w zawodzie,
- ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności.
Jak przeprowadzać kontrolę trzeźwości kierowców?
Od 21 lutego 2023 roku jako pracodawca możesz sprawdzić trzeźwość zatrudnionych kierowców. Pamiętaj jednak o tym, że badanie powinno być przeprowadzone przez upoważnioną do tego osobę, a także:
- wpisane do regulaminu pracy lub innych aktów wewnątrzzakładowych,
- przebiegać z poszanowaniem dóbr osobistych i przepisów RODO.
Co istotne, prawo wyklucza możliwość przechowywania przez Ciebie jako pracodawcę danych dot. kontroli w przypadku, gdy jego wynik jest negatywny.
Jak więc firma transportowa może badać kierowców?
Kontrola trzeźwości powinna stanowić integralną części strategii zarządzania flotą pojazdów i składać się z kilku elementów. Elektroniczne karty kontrolne, testy alkomatem czy nawet zaawansowane systemy monitoringu pojazdów to narzędzia, które ułatwiają przeprowadzanie badania na bieżąco.
Wśród najpopularniejszych metod wyróżnia się:
- spektrometrię w podczerwieni,
- utlenianie elektrochemiczne.
Nie mniej istotne w kontroli trzeźwości w transporcie są działania prewencyjne. Wdrożenie systemu telematycznego stanowi kluczowy element tego procesu.
Integrując różnorodne dane z pojazdów, w tym informacje o prędkości, ruchu czy nagłym zatrzymaniu, pozwala on na stworzenie kompleksowej oceny zachowań pracowników. Na tej podstawie możesz identyfikować potencjalne zagrożenia i ryzyko związane z prowadzeniem służbowych pojazdów przez nietrzeźwych kierowców.
Warto też uświadamiać pracowników na temat konsekwencji i niebezpieczeństw związanych z jazdą pod wpływem substancji psychoaktywnych. Rzetelne przekazywanie informacji może przyczynić się do zmiany postaw i promowania bezpiecznych praktyk wśród personelu.
Kontrola trzeźwości kierowców
Podsumowując, jako właściciel firmy transportowej nie powinieneś bagatelizować roli, jaką w utrzymaniu wysokich standardów branżowych odgrywa badanie trzeźwości pracowników. Warto nie tylko przeprowadzać regularne kontrole w miejscu pracy, ale także pamiętać o zwalczaniu potencjalnych zagrożeń.
W tym celu warto skorzystać z aplikacji mobilnej Flotman, która oferuje mnóstwo funkcji i narzędzi, gromadzących i analizujących parametry jazdy w czasie rzeczywistym. Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi możliwościami tego rozwiązania!
Chcesz być na bieżąco na temat zmian i nowości w transporcie? Odwiedź nasz blog!