Blog

Jak zmniejszyć ilość punktów karnych? Kiedy zapowiadane zmiany przepisów wejdą w życie?

14 września 2018 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Sprawdzanie punktów karnych jest bardzo prostą i szybką czynnością.

Przekroczenie dozwolonej prędkości lub inne naruszenie przepisów ruchu drogowego zwykle wiąże się z mandatem, w większym bądź mniejszym stopniu obciążającym kieszenie kierowców. Dla wielu znacznie poważniejszą sprawą są jednak towarzyszące mu punkty karne. Jak sprawdzić ich ilość oraz ile punktów karnych można maksymalnie otrzymać przy okazji jednego wykroczenia?

Sprawdzanie punktów karnych na posterunku policji

Ilość zgromadzonych punktów karnych to kwestia spędzająca sen z powiek niejednemu kierowcy. Nic w tym dziwnego. Przekroczenie dopuszczalnego limitu, wedle obowiązujących procedur, skutkuje utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów i niełatwą drogą do ich ponownego otrzymania. Dlatego warto wiedzieć, jaka ich liczba dzieli nas od tej niebezpiecznej granicy. Jak sprawdzić ilość punktów karnych zgromadzonych na indywidualnym koncie?

Najłatwiej wybrać tradycyjne rozwiązanie, jakim jest wizyta w najbliższym komisariacie policji i poproszenie funkcjonariuszy o informację. Jej udzielenie słowne jest całkowicie darmowe, zaś uzyskanie stosownego zaświadczenia o zgromadzonych punktach karnych – a więc o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego – oznacza wydatek rzędu 17 zł.

Co jednak istotne, sprawdzanie punktów karnych w ten sposób nie jest dostępne drogą telefoniczną ani mailową. Oznacza to, że aby uzyskać interesującą informację, należy osobiście odwiedzić komisariat oraz przygotować dokument potwierdzający tożsamość.

> Chcesz być na bieżąco z istotnymi dla floty zmianami w prawie? Czytaj więcej na blogu >>

 

Jak sprawdzić ilość punktów karnych przez Internet?

Wizyta na posterunku policji to niejedyny sposób sprawdzenia swojej sytuacji w aspekcie wykroczeń drogowych. O tym, ile punktów karnych znajduje się na koncie każdego kierowcy, można przekonać się również samodzielnie za pośrednictwem usługi systemu CEPiK2.0. Sposób ten jest dużo szybszy i całkowicie darmowy, a do jego realizacji wystarczy jedynie profil zaufany, który stanowi potwierdzenie tożsamości użytkownika. Profil można z łatwością założyć za pomocą internetowego konta bankowego bądź podpisu kwalifikowanego.

Kiedy uda się już to zrobić, wystarczy się na niego zalogować, a odpowiedni przycisk wskaże, ile punktów karnych znajduje się na naszym koncie. Pozyskane w ten sposób informacje można pobrać także w formacie pliku PDF. Należy jednak pamiętać, że wydruk ten ma jedynie charakter poglądowy i nie stanowi oficjalnego dokumentu urzędowego. Warto również zaznaczyć, iż sprawdzanie punktów karnych – zarówno na posterunku policji, jak i za pośrednictwem Internetu – daje wgląd jedynie do indywidualnego konta. Nie ma możliwości poznania sytuacji innych kierowców.

Ile punktów karnych dopuszczają aktualne przepisy?

Przepisy ruchu drogowego to jedna z materii poddawanych najczęstszym zmianom i regulacjom. Najnowszymi reformami objęte zostały także punkty karne. Limity obowiązujące dotychczas – i do wejścia w życie ustawy z 9 maja 2018 r. – wynoszą odpowiednio 24 punkty karne dla dłuższych stażem kierowców i 20 dla tych, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż rok. Przekroczenie podanych limitów oznacza automatyczną stratę uprawnień do prowadzenia pojazdów i konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy, oprócz niego konieczne jest także powtórne odbycie kursu. Istnieje jednak możliwość oddalenia od siebie ryzyka utraty dokumentu – a to za sprawą odpłatnego szkolenia organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pozwala ono usunąć 6 najstarszych punktów karnych, jednak nie może odbywać się częściej niż raz na 6 miesięcy.

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

 

Punkty karne – limit i prognozowane zmiany

Jak wygląda sytuacja w świetle nowych przepisów? Otóż ustawodawca wyeliminował możliwość wykasowania sobie punktów karnych. Limit co prawda został utrzymany – nadal jest to 24 i 20 – jednak zmienia się sytuacja po jego przekroczeniu. Należy ją jednak postrzegać jako ukłon w stronę kierowców. Nie utracą oni bowiem automatycznie prawa jazdy, lecz zostaną skierowani przez starostę na odpłatny kurs reedukacyjny, organizowany przez WORD.

Kurs ma potrwać 28 godzin i przybrać formę wykładów połączonych z zajęciami warsztatowymi. Co jednak istotne, kurs taki należy ukończyć w terminie najpóźniej do 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na niego, zaś ponowne przekroczenie limitu 24 punktów w przeciągu 5 lat poskutkuje utratą prawa jazdy. Na opisane szkolenie zostaną skierowani także „młodzi kierowcy”, którzy w okresie próbnym, trwającym dwa lata, popełnią co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

To jednak niejedyne zmiany, jakie obejmą punkty karne. Limit dotyczyć będzie także maksymalnej ich wysokości, jaką funkcjonariusz będzie władny jednorazowo wymierzyć kierowcy. Jak wynika z zapowiadanych zmian – niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, punkty im odpowiadające będą się sumowały. Oznacza to, że policjant nie będzie mógł jednorazowo wymierzyć kierowcy więcej niż 10 punktów karnych.

Obowiązywanie nowych regulacji – od kiedy?

Nowe przepisy zapowiadane są już stosunkowo od dawna. W pierwotnym brzmieniu miały one zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., następnie przesunięte zostały na 4 czerwca 2018 r. Jak się jednak okazało, po tym terminie również zostały odroczone na czas nieokreślony, z uwagi na niepełną funkcjonalność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

O terminie obowiązywania nowych regulacji poinformuje Ministerstwo Cyfryzacji w stosownym komunikacie. Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi, warto jednak unikać popełniania wykroczeń drogowych i kontrolować sytuację. Sprawdzanie punktów karnych nie jest skomplikowaną czynnością, a pomoże uniknąć wielu utrudnień i nieprzyjemności.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>