Blog

Jak sfinansować zakup samochodu na firmę? Wady i zalety 3 najczęstszych rozwiązań

16 października 2018 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Jak sfinansować zakup aut na firmę? Istnieją trzy popularne sposoby.

Zakup samochodu na firmę to coraz częstsza praktyka zarówno wśród wielkich przedsiębiorstw, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Opłacalność tej inwestycji przestaje budzić wątpliwości nawet najbardziej zachowawczych właścicieli firm. Przysparzać ich może jednak wybór odpowiedniej opcji sfinansowania pojazdu. Poniżej najczęstsze sposoby zakupu auta na firmę.

Zakup samochodu na firmę za gotówkę

Najłatwiejszym i – jakby się mogło wydawać – najkorzystniejszym sposobem sfinansowania zakupu auta na firmę jest nabycie go za gotówkę. Dzięki temu rozwiązaniu firma od razu staje się właścicielem pojazdu i może swobodnie dostosować go do potrzeb swojej działalności. Co więcej, zaliczenie samochodu do środków trwałych przedsiębiorstwa pozwala na dokonanie jego amortyzacji, a co za tym idzie – wprowadzenie wydanej kwoty do kosztów uzyskania przychodu. To natomiast sprawia, że mimo jednorazowego wydatku – finalnie okazuje się, że zakup samochodu na firmę za gotówkę jest nierzadko najtańszym sposobem jego nabycia.

Sprawdza się to szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę odrzucenie wszelkich opłat związanych z obsługą różnych umów finansowych czy możliwość nabycia pojazdu używanego. Dodatkowo płacąc za pojazd „z góry”, przedsiębiorca zyskuje silniejszą pozycję negocjacyjną, którą może wykorzystać do obniżenia ceny.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Pokrycie kosztów zakupu samochodów flotowych ze środków własnych firmy ma też jednak swoje słabe strony. Najpoważniejszą jest fakt, że z chwilą, gdy przedsiębiorstwo płaci za auto gotówką – traci swój kapitał obrotowy. Z tym natomiast ściśle wiąże się tzw. koszt alternatywny – a więc koszt utraconych korzyści, jakie można byłoby osiągnąć, inwestując pieniądze przeznaczone na pojazd w instrumenty generujące zyski – np. akcje. Utrata płynności finansowej może być w dodatku problematyczna w relacjach z bankami. Co więc zamiast gotówki?

Zakup samochodu za gotówkę
ZaletyWady

+ możliwość negocjacji ceny zakupu,

+ swoboda wyboru w zakresie obsługi pojazdu oraz ubezpieczenia;

+ możliwość sprzedaży samochodu w dowolnym momencie.

— konieczność posiadania własnych środków,

— potencjalne zamrożenie kapitału.

 

Kredyt na samochody flotowe

Alternatywą dla zakupu auta na firmę za gotówkę jest kredyt samochodowy. W jego przypadku nie ma w ogóle potrzeby angażowania środków własnych przedsiębiorstwa. Kredytem można bowiem sfinansować nawet 100% ceny pojazdu. Dodatkowo decydując się na niego, przedsiębiorca często sam wybiera najbardziej dogodną dla siebie formy spłaty. Optymalne rozłożenie rat i ich wysokości sprawia, że kredyt można łatwo dopasować do aktualnej kondycji finansowej firmy.

Niewątpliwie dużą zaletą finansowania samochodów flotowych na firmę kredytem jest także fakt, że spłacane w ten sposób – stanowią de facto własność przedsiębiorstwa. To natomiast pociąga za sobą wiele udogodnień, jak chociażby swoboda w wyborze ubezpieczyciela czy serwisowania pojazdu.

Jak zapewne nietrudno się domyślić, zakup samochodu na firmę za pomocą kredytu ma także pewne mankamenty. Wady tego rozwiązania zaczynają się już na etapie procedury weryfikacji zdolności kredytowych przedsiębiorstwa. Aby je potwierdzić konieczne może okazać się przedstawienie szeregu dokumentów i zaświadczeń. Wśród nich bank może zażądać wypisu z KRS, zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkiem czy sprawozdania finansowego firmy. Na formalnościach się jednak nie kończy. Od strony podatkowej sytuacja również nie przedstawia się najlepiej. Przy wyborze kredytu, w koszty działalności wliczyć można jedynie odsetki rat – nie zaś całą ich kwotę. Wybór tego sposobu finansowania znacznie obciąża także zdolność kredytową przedsiębiorcy. Problem ten znika całkowicie, gdy rozważy się opcję leasingu.

Zakup samochodu na kredyt
ZaletyWady

+ możliwość zakupu dowolnego auta.

+ możliwość odliczenia podatku VAT.

+ opcja wcześniejszej spłaty rat.

+ zaliczanie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

 

— dużo formalności – czasochłonny proces uzyskania finansowania,

— obowiązek przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia,

— ograniczenie w zaliczeniu wartości samochodu do kosztów uzyskania przychodów.

 

Samochód na firmę w leasingu

Na chwilę obecną leasing jest najpopularniejszą formą finansowania tak mikroprzedsiębiorstw, jak i firm sektora MŚP. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Polskiego Leasingu, jedynie w 2017 r. branża ta sfinansowała aktywa o wartości 67,8 mld zł. Co sprawia, że samochód na leasing jest tak atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców?

Przede wszystkim względy finansowe. Inaczej jak w przypadku kredytu, tutaj w koszty uzyskania przychodu wliczyć można całą ratę – nie tylko odsetki. Model finansowania, o którym mowa, nie wpływa w żaden sposób na płynność finansową i zdolność kredytową firmy. Ta ostatnia też nie jest wymagana przy ubieganiu się o leasing, co jest korzystne dla małych, początkujących przedsiębiorstw. Dzięki temu procedura wzięcia samochodu na leasing jest znacznie szybsza i łatwiejsza niż w przypadku kredytu.

Ważną zaletą jest także możliwość wyboru dwóch form leasingu. Ta z opcją wykupu stwarza możliwość okazyjnego nabycia pojazdu po spłacie wszystkich rat. Jeśli jednak nie jest to priorytetem firmy – po spłaceniu może ona oddać auto leasingodawcy, bez ponoszenia kosztów zbycia samochodu.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Leasing nie zawsze opłacalny

W myśl, iż każdy medal ma drugą stronę – także i leasingowanie pojazdu nie jest w 100% idealnym rozwiązaniem. Co prawda nie wymaga ono żadnego zabezpieczenia, jednak aby go wziąć, firma musi posiadać kapitał na wkład własny. Minimalnie jest to 5% wartości danego pojazdu, jednak może się zdarzyć, że leasingodawca poprosi o wyższą kwotę. Pomimo tego, przez cały okres leasingowania właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która użycza jedynie spłacającemu pojazdu na użytkowanie. Z faktem tym wiąże się wiele ograniczeń, takich jak chociażby brak możliwości samodzielnego wyboru ubezpieczyciela czy serwisu.

Poza tym istnieją sytuacje, w których wzięcie samochodu na leasing okazuje się zwyczajnie nieopłacalne. Tak jest szczególnie w przypadku pojazdów specjalistycznych. Ich niska wartość rezydualna i trudności ze sprzedaniem auta na rynku wtórnym sprawiają, że firmy leasingowe często wyliczają wysokie raty.

Leasing samochodu
ZaletyWady

+ pozytywna decyzja nawet wtedy, gdy bank odrzucił wniosek o kredyt,

+ niska wpłata własna,

+ prosta procedura finansowania – mniej formalności.

— koszty związane z narzuconym sposobem serwisowania oraz ubezpieczania pojazdu,

— ograniczenia wieku pojazdów oraz przebiegu,

— brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu i np. sprzedania go przed zakończeniem umowy.

 

Zakup samochodu na firmę jest kosztowną inwestycją. Stąd też decydując się na podjęcie tego kroku, należy uważnie rozważyć różne formy jego sfinansowania. Szczegółowe szacunki i obliczenia pomogą wybrać opcję, która najbardziej dopasuje się do możliwości finansowych firmy.