Blog

Jak rozwijać firmę transportową? Monitoring GPS – klucz do redukcji kosztów

21 września 2020 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS Jak rozwijać firmę transportową? Monitoring GPS – klucz do redukcji kosztów

Własna firma transportowa to dla wielu jeden z ważniejszych celów zawodowych. Jej prowadzenie może jednak przysporzyć pewnych trudności, szczególnie gdy to na właścicielu spoczywa obowiązek zarządzania budżetem i flotą pojazdów służbowych. Jak rozwijać przedsiębiorstwo, zmniejszając jednocześnie koszty jego działalności? Rozwiązaniem jest monitoring GPS!

Jak rozwijać firmę transportową? Ograniczenie kosztów paliwa

Niezależnie od tego, czy prowadzenie firmy transportowej powierza się fleet managerowi, czy wykonuje we własnym zakresie, struktura kosztów związanych z jej działalnością pozostaje taka sama. Największy udział mają w niej wydatki paliwowe, stąd dążąc do optymalizacji budżetu, warto zacząć właśnie od nich. Jak oszczędzać na paliwie w firmie? Warto ograniczyć przypadki niekontrolowanego zużycia paliwa. W tym bardzo mierzalną rolę odgrywa monitoring GPS.

Podłączenie urządzeń GPS pod szynę CAN daje pełen monitoring tankowań, dostarczając dokładnych informacji o ich czasie, miejscu oraz poziomie napełnienia baku pojazdów. System zarządzania flotą pozwala na zintegrowanie z kartami paliwowymi. Zebrane dane , przedstawione w formie raportów, pozwalają przedsiębiorcy poznać rzeczywistą liczbę tankowań, dostrzec wszelkie ubytki paliwa i uszczelnić jego obieg. Jeżeli jest potrzeba szybkiego skontrolowania jak wyglądają aktualne wyniki i trendy spalania to idealnym wsparciem jest „Pulpit paliwowy”, czyli widok pojazdów z danymi z modułu „Paliwo”.

Ograniczenie nieautoryzowanych przebiegów

Zmniejszenie poziomu spalania to jeden ze skuteczniejszych sposobów na optymalizację kosztów.  Kolejny krok to monitoring nieautoryzowanych przejazdów oraz przejazdów prywatnych i służbowych. System monitoringu GPS oprócz lokalizacji pojazdów na mapie i ich historii, daje możliwość tworzenia geostref i punktów zdefiniowanych. Pomaga to zaplanować trasy tak, aby wyeliminować „puste przejazdy” oraz wiedzieć, czy pracownik w godzinach pracy jest we właściwym miejscu.

Jeżeli jednym pojazdem jeździ kilku kierowców to można ich kontrolować dzięki kartom RFID czy Pastylkom Dallas. Narzędzia te pozwalają łatwo zidentyfikować, który kierowca prowadził pojazd w danym czasie. Właściciel firmy ma wtedy wiedzę, którzy z kierowców przekraczają prędkość, wraz z pełną historią ich tras. To pozwala również na skuteczne wyeliminowanie nieautoryzowanych przejazdów.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Zmniejszenie wydatków na naprawy i serwisowania

Kolejną pozycję na liście kosztów w firmie transportowej zajmują kwestie związane z serwisowaniem i naprawami pojazdów. W tym przypadku całkowite wyeliminowanie wydatków na przeglądy czy badania techniczne również jest niemożliwe. Nowoczesne urządzenia lokalizacyjne znacznie ułatwiają jednak ich dokonywanie. W jaki sposób? Po pierwsze – analizując styl jazdy kierowcy (eco-driving) np. prędkość jazdy, obroty silnika, nacisk na pedał gazu, gwałtowne przyspieszenie i hamowanie. To pomaga w korygowaniu niewłaściwych zachowań kierowców, co przekłada się na ekonomiczną eksploatację pojazdu i poprawę jego stanu technicznego (rzadsze usterki samochodów, mniejsza liczba kolizji i niższe koszty). Wszystkie dane badanych parametry są oczywiście dostępne w systemie do zarządzania flotą w postaci raportów i dashboard’ów.

Po drugie – analizując koszty serwisowe. Przy samodzielnym prowadzeniu własnej firmy transportowej i konieczności doglądania szeregu kwestii, zapamiętanie dat przeglądów czy choćby wymiany opon jest niezwykle trudne. Pomocne w tym są raporty kosztów serwisowych. Pozwalają na zweryfikowanie, który z pojazdów generuje największe koszty i jest nieekonomiczny dla przedsiębiorstwa.

Na podstawie zbiorczych danych z aplikacji Flotman wynika, że zmniejszenie kosztów paliwa i serwisu dla jednego pojazdu może generować oszczędność na poziomie 660zł. Jeżeli firma posiada 10 pojazdów to miesięczna oszczędność może sięgać nawet 6600zł.

Optymalizacja kosztów ubezpieczenia

Poza paliwem i serwisowaniem pojazdów kwestią, która znacząco wpływa na koszty w firmie transportowej i z której podobnie nie sposób zrezygnować, jest ubezpieczenie samochodów. Tutaj również niezwykle pomocne okazują się rozwiązania oferowane przez monitoring GPS. Co do zasady, wysokość składki ubezpieczeniowej w firmie ustalana jest na podstawie wielkości floty, formy własności czy roku produkcji konkretnych pojazdów. Oprócz tego jednak niemałe znaczenie ma również szkodowość pojazdów i sposób ich użytkowania. To natomiast najłatwiej zmierzyć za pomocą systemów telematycznych.

Ograniczenie liczby kolizji i stłuczek, wyeliminowanie niewłaściwych praktyk i nauczenie kierowców ekonomicznej jazdy niewątpliwie wpływa na lepszy stan techniczny pojazdu. To z kolei przekłada się na niższą składkę ubezpieczenia, jak również – mniejszą liczbę mandatów.