Blog

Jak prosto i skutecznie rozwijać biznes? Postaw na systemy telematyczne w samochodach!

29 października 2020 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Jak prosto i skutecznie rozwijać biznes? Postaw na systemy telematyczne w samochodach!

Optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności, usprawnienie zarządzania pracownikami – to podstawowe cele w każdej firmie, niezależnie od jej charakteru i prowadzonej działalności. Jak łatwo i skutecznie je osiągnąć, zwiększając konkurencyjność przedsiębiorstwa? Z pomocą przychodzi telematyka dla flot!

Monitoring GPS pojazdów – jakie korzyści daje telematyka w samochodzie?

Systemy  telematyczne w samochodach pełnią różne funkcje. Podstawową jest oczywiście lokalizacja pojazdów. W jaki sposób związana jest ona z zarządzaniem firmą? Możliwość określenia położenia aut pozwala przedsiębiorcy nie tylko zwiększyć kontrolę nad pracownikiem, ale i optymalnie zaplanować przejazdy i pracę zespołu. To jednak nie wszystko. Telematyka w samochodzie pociąga za sobą również wymierne korzyści finansowe.

auta firmowe Flotman

Współczesne narzędzia lokalizacyjne dostarczają szereg informacji, istotnych z punktu widzenia budżetu firmowego, takich jak m.in. podział przejazdów na prywatne i służbowe, czas wykonania danego kursu czy zużycie paliwa.  Posiadając tę wiedzę, manager może łatwo obliczyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika oraz realizacją danego zadania, w kontekście opłacalności wybranych kursów czy kontraktów. W podobny sposób w aplikacji Flotman z modułem „Koszty” może również kontrolować  stan techniczny pojazdów poprzez poniesione wydatki i zadecydować, których serwisowanie jest nadal opłacalne dla firmy, a z których lepiej zrezygnować z powodu zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Kontrola nad pracownikiem i pojazdem

Kontrola nad pracownikami oraz zdolność sprawnego zarządzania ich pracą to tajemnica sukcesu każdego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. W tej kwestii również nieocenione okazują się systemy telematyczne w samochodach i nie chodzi tu wyłącznie o śledzenie ich lokalizacji. System telematyczny w samochodzie może być istotnym zabezpieczeniem przed kradzieżą pojazdu czy przewożonego w nim towaru. Jak to możliwe?

Do tego służą specjalne alerty w aplikacji Flotman, informujące o otwarciu bagażnika czy odłączeniu anteny GPS. To jednak nie wszystko. Skutecznym rozwiązaniem jest również opcja odcięcia zapłonu w samochodzie. Nie sposób przy tym nie wspomnieć o roli, jaką telematyka w samochodzie odgrywa w namierzeniu auta, które już zostało skradzione. Statystyki dowodzą jednoznacznie, że w większości przypadków to właśnie monitoring odgrywa kluczową rolę w odzyskaniu zguby.

Powiadomienia o niepożądanych sytuacjach

W każdej, nawet najlepiej zarządzanej firmie, zdarzają się nieplanowane i awaryjne sytuacje. O ile nie zawsze da się ich uniknąć, prawie zawsze można nad nimi zapanować. W jaki sposób? Niezwykle przydatnym narzędziem mogą tu okazać się powiadomienia, które za pośrednictwem aplikacji Flotman na bieżąco informują managera o niestandardowych sytuacjach czy zachowaniach kierowców. Jednym z przykładów są komunikaty o przekroczeniu granicy, wysyłane do zarządcy floty za każdym razem, gdy znajdujący się w pojeździe lokalizator wyjdzie ze strefy zasięgu GSM macierzystego kraju.

Innym, równie ciekawym, są rozwiązaniem są raporty o opuszczeniu przez pracownika oznaczonego obszaru (geostrefy), na którym w danym czasie powinien się znajdować, powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości czy nieautoryzowanym zużyciu paliwa. Co przy tym istotne, powiadomienia te mogą wyświetlać się nie tylko w panelu aplikacji, czy na mailu, ale możesz ustawić, aby wysyłały się również w formie wiadomości tekstowej. Koszt SMS z alarmami wynosi zaledwie 15 groszy.

 

 

Czy telematyka dla flot to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla dużych firm transportowych? W żadnym wypadku. Powyższe przykłady dowodzą, że sprawdzi się ona w każdej firmie, znacząco usprawniając jej funkcjonowanie, a przy tym – pomagając ją przenieść na nowy, wyższy etap rozwoju.