Blog

Jak oszczędzić paliwo w 2022?

22 marca 2022 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Eco-driving wysokie-ceny-paliwa

Paliwo na stacjach sukcesywnie drożeje. Na szczęście, podobnie jak w przypadku innych rzeczy związanych z eksploatacją auta (ubezpieczenie, serwis, wymiana opon) na paliwie też możesz zaoszczędzić, kontrolując jego spalanie. O czym pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować wydatki na paliwo?

Ostatnie miesiące przyniosły drakońskie podwyżki na polskich stacjach. Wysokie ceny paliwa to efekt przede wszystkim:

  • wzrostu notowań ropy naftowej na rynku międzynarodowym,
  • podniesienia marży przez dealerów z obawy o ciągłość dostaw.

Każda różnica 10 gr na litrze oznacza, że za zatankowanie do pełna 60-litrowego baku trzeba zapłacić o 60 zł więcej. Warto zatem poszukać sposobów oszczędzania na paliwie.

Wysokie ceny paliw 2022 – jak zminimalizować spalanie?

Wysokie ceny paliw w 2022 roku mają bezpośredni wpływ na inflację. Rosną więc nie tylko koszty eksploatacji samochodu, ale także jego utrzymania. W efekcie portfele Polaków konsekwentnie się kurczą. Sytuacja komplikuje się w sytuacji, gdy jesteś fleet managerem zarządzającym dużą flotą pojazdów. Na szczęście istnieją sposoby na realne zmniejszenie wydatków na paliwo, przy jednoczesnym pokonywaniu takich samych dystansów.

Jak oszczędzić paliwo w samochodzie? Najłatwiejszym sposobem jest wdrożenie tajników ekologicznej jazdy (eco-driving).

jak-oszczedzac-paliwo

Eco-driving, czyli jak oszczędzać paliwo

Eco-driving to nie tylko kultura jazdy, ale także umiejętność przewidywania sytuacji na drogach. Częste i gwałtowne hamowanie, wciskanie pedału gazu do oporu czy jazda na wysokich obrotach — wszystko to ma bezpośredni wpływ na spalanie. Wdrażając zasady ekonomicznej jazdy, możemy zredukować wydatki na paliwo o nawet 30%.

Jazda oparta na zasadach eco-drivingu skutkuje wieloma korzyściami m.in.:

  • zminimalizowaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • mniejszym spalaniem, co przekłada się na rzadsze tankowanie,
  • zmniejszeniem zużycia mechanicznych części pojazdu — w konsekwencji samochód rzadziej potrzebuje napraw.

System telematyczny Flotman — wydatki na paliwo pod kontrolą

Na poprawę stylu jazdy kierowców wpływ ma także technologia. Monitoring GPS Flotman zamontowany w samochodzie umożliwia:

  • skuteczne planowanie przejazdów,
  • optymalizację wydatków na paliwo.

wysokie-ceny-paliwa-2022

To doskonałe rozwiązanie dla fleet managerów, którzy zastanawiają się, jak oszczędzić paliwo w służbowych pojazdach. Wbudowany moduł elektroniki jazdy raportuje o nieekonomicznym użytkowaniu pojazdy, rejestrując kluczowe parametry określające styl jazdy kierowców, w tym m.in.:

  • prędkość i jej zgodność z obowiązującymi przepisami,
  • użycie biegu jałowego,
  • sposób operowania pedałem gazu czy hamulcem.

Co więcej, system automatycznie informacje kierowcę o korkach, dzięki czemu możemy szybko zaplanować alternatywną trasę przejazdu. Dysponując tak przydatnymi informacjami, masz wpływ na poprawę zachowania Twoich kierowców w ruchu ulicznym. To bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwa, a także optymalizację kosztów związanych ze spalaniem i eksploatacją pojazdu.

Bardzo dużą korzyścią związaną ze wdrożeniem systemu Flotman do służbowych pojazdów, jest możliwość weryfikowania tankowania (cena, ilość) względem danych z kart paliwowych lub faktury dostarczanej przez kierowcę. Pozwala to także wyeliminować nieuczciwe praktyki ze strony użytkowników pojazdów, związane z użytkowaniem służbowych pojazdów do celów prywatnych.

Poznaj również inne powody, dlaczego warto zainwestować w system GPS i kontrolować swoje pojazdy.

Wysokie ceny paliwa przyczyniają się do rozwoju procederu związanego z kradzieżą benzyny. Dzięki możliwości podłączenia zabezpieczenia wlewu paliwa pod system monitoringu pojazdu możesz kontrolować każdy przypadek nieautoryzowanego otwarcia i zamknięcia wlewu.

Jakie są inne zalety aplikacji Flotman? Sprawdź tutaj!

zarzadzanie-flota-flotman