Blog

Jak dbać o środowisko, będąc właścicielem floty pojazdów firmowych? 3 najważniejszych wskazówki

8 maja 2024 | Flotman | Kategorie: Eco-driving ekologia_w_flocie_pojazdow

Ze względu na zmiany przepisów w UE, przedsiębiorstwa transportowe poszukują sposobów na minimalizację swojego wpływu na środowisko. Okazuje się, że dzięki odpowiedniej strategii zarządzania flota pojazdów i ekologia mogą ze sobą bardzo dobrze współgrać, przynosząc korzyści zarówno dla biznesu, jak i środowiska.

Jak to możliwe? Przeczytaj ten artykuł i poznaj przydatne wskazówki dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych i zużycia zasobów naturalnych!

Coraz więcej firm transportowych wprowadza szkolenia z eco-drivingu jako element standardowych procedur operacyjnych, mając na uwadze nie tylko aspekt ekonomiczny, ale także rosnącą odpowiedzialność społeczną w biznesie.

Analiza danych z lokalizatorów GPS zamontowanych w pojazdach dostarcza precyzyjnych informacji na temat stylu jazdy, co umożliwia wprowadzenie konkretnych ulepszeń. Wiedza ta jest fundamentem do opracowania efektywnych strategii zarządzania flotą pojazdów, które nie tylko redukują koszty operacyjne, ale również wpływają na zmniejszenie emisji CO2.

Stosowanie technik ekonomicznego prowadzenia pojazdów to nie tylko kwestia oszczędności. To przede wszystkim znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony naszej planety przed degradacją środowiska. Każdy kierowca, decydując się na zmiany w swoim stylu styl jazdy, może mieć realny wpływ na zmniejszenie globalnego śladu węglowego, przyczyniając się do walki z problemem zanieczyszczenia powietrza i zmianami klimatycznymi.

flota_pojazdow_a_srodowisko

Warto także podkreślić, że płynna jazda i przewidywanie zachowań innych uczestników ruchu może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków. W efekcie, oprócz korzyści ekologicznych, przyczynia się to do obniżenia kosztów utrzymania pojazdów i większego bezpieczeństwa podczas realizacji zadań logistycznych.

Utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym — sposób na niższą emisję CO2

Regularna konserwacja i serwis pojazdów są niezbędne, by zapewnić ich efektywną pracę i minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Dla utrzymania ekologii we flocie pojazdów nie obędzie się zatem bez skrupulatnego monitorowania stanu technicznego pojazdów.

Przykład:

Uszkodzenia w układzie wydechowym (np. nieszczelności czy problemy z katalizatorem) mogą prowadzić do niekompletnego spalania paliwa i emisji większej ilości toksycznych gazów (takich jak: dwutlenek węgla i tlenki azotu). Niewłaściwe ciśnienie w oponach zwiększa natomiast opory toczenia, przez co silnik musi pracować intensywniej, co skutkuje większym zużyciem paliwa.

Ciekawe informacje na ten temat znajdziesz też w tekście „Zauważasz rosnące koszty utrzymania floty, podczas gdy konkurencja generuje ogromne zyski? Poznaj powody.”

Efektywność paliwowa – podstawowy warunek dbania o środowisko we flocie pojazdów

W tym kontekście bardzo przydatny okazuje się zaawansowany technologicznie system monitoringu GPS, taki jak oferowany przez firmę Flotman.

Umożliwia on analizę stylu jazdy kierowców zatrudnionych w Twojej firmie i pomaga im wypracować bardziej ekologiczne techniki jazdy. Rozwiązanie to nie tylko monitoruje prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, ale pozwala również wykryć takie zachowania, jak gwałtowne przyspieszenia czy hamowanie, które mogą przyczyniać się do nadmiernego zużycia paliwa.

flota_pojazdow_ekologia

Ekologiczna flota pojazdów — zadbaj o środowisko z rozwiązaniami Flotman

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze metody ograniczenia emisji CO2, generowanej przez samochody służbowe i optymalizacja kosztów działalności transportowej. Zdecydowanie kwestia flota a środowisko to temat, który nabiera coraz większego znaczenia, dlatego zachęcamy do podejmowania działań w tym zakresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami! Specjaliści Flotman pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązania (funkcjonalności monitoringu i lokalizatory GPS) do pojazdów w Twojej firmowej flocie.