Blog

Flotowe Q&A – dowiedz się, jak zarządzać flotą w dobie COVID-19

14 lipca 2020 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Flotowe Q&A – dowiedz się, jak zarządzać flotą w dobie COVID-19

Konieczność optymalizacji kosztów to niejedyne wyzwanie, przed jakim stanęły firmy w związku z pandemią koronawirusa. W sposób szczególny ujawnił się on także w dziedzinie zarządzania flotą pojazdów. Jak wygląda kwestia przedłużenia leasingu auta w czasie przestoju, co z przeglądem czy umową najmu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym Q&A.    

Przedłużenie leasingu czy zawieszenie spłaty? Co jest lepsze w okresie przestoju?  

Jednym ze zobowiązań obciążających budżet flotowy jest umowa leasingowa. Co zrobić, gdy firma nie może podołać temu wydatkowi? Jednym z rozwiązań jest prolongata lub czasowe zawieszenie spłaty leasingu. Mimo iż wymaga wniesienia opłaty manipulacyjnej, znacznie obniża wysokość miesięcznych zobowiązań. Kolejną opcją jest zmiana harmonogramu spłat przez czasowe obniżenie raty lub też przedłużenie leasingu o odpowiedni okres. Najmniej obciążającym sposobem jest natomiast cesja, a więc przeniesienie umowy na inny podmiot.  

Jak czasowo wycofać pojazd z ruchu i nie ponosić kosztów 

Uiszczanie składek OC za nieużywane auta pociąga za sobą wysokie koszty. Łatwym sposobem ich uniknięcia jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Jak tego dokonać? Wystarczy wypełnić specjalny wniosek, dostępny na stronie właściwego urzędu lub Biuletynu Informacji Publicznej. Do niego należy dołączyć dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu oraz KRS oraz wysłać ów komplet na adres przypisanego urzędu. Opłata za wycofanie pojazdu na dwa miesiące wynosi 80 zł, natomiast na rok – 120 zł.  

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>

Czy nieużywanie samochodów służbowych może być podstawą do rozwiązania umowy najmu? 

Rozwiązanie umowy najmu nieużywanych pojazdów firmowych wydaje się pierwszą oszczędnością w budżecie flotowym. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Wcześniejsze rozwiązanie umowy może wiązać się z koniecznością uiszczenia wysokich opłat. Zamiast tego, warto rozważyć modyfikację zobowiązań i odroczenie w czasie spłaty rat czy też elastyczne wydłużenie i dostosowanie okresu wynajmu. 

Jak ograniczać użytkowanie aut służbowych do celów prywatnych? 

Praca zdalna może powodować częstsze użytkowanie auta służbowego do celów prywatnych przez pracownika. Jak tego uniknąć? Pomocne okażą się tu niewątpliwie rozwiązania telematyczne. Korzystając z aplikacji Flotman, fleet manager łatwo określi typ przejazdu i sposób użytkowania auta. Jeśli będzie ono niezgodne z przeznaczeniem – ustali przyczynę oraz zadecyduje o podjęciu konkretnych działań.  

Przegląd samochodów a koronawirus?  

Badanie techniczne jest niezbędne do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego. Wymóg ten obowiązuje także w czasie pandemii, a jego dopełnienie jest jednym z obowiązków fleet managera. Aby jednak zminimalizować ryzyko, watro przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy do nich m.in. ograniczenie kontaktu z diagnostą, pozostanie w pojeździe w czasie badania czy płatność bezgotówkowa. 

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Jak zadbać o flotę w czasie przestoju? 

Mniejsza intensywność w korzystaniu z pojazdów służbowych nie zwalnia fleet managerów z obowiązku dbania o stan techniczny floty. Wręcz przeciwnie – jest to idealny czas na wykonanie przeglądów serwisowych, wymianę opon czy zidentyfikowanie i naprawę wszelkich usterek, rozpoznanych w wyniku przeglądu. 

Jak dbać o nieużywane samochody służbowe? 

Stan flot uzależniony jest od stanu technicznego konkretnych pojazdów. Jak o nie dbać, gdy nie są używane z taką częstotliwością, jak wcześniej? Przede wszystkim należy co najmniej raz na tydzień przez ok. 15 minut „przepalać” silnik lub odbyć krótką jazdę – zbyt długi postój może obciążyć i zdeformować opony. Oprócz tego warto regularnie czyścić samochód, a jeśli flota posiada pojazdy elektryczne – pamiętać także o ładowaniu ich akumulatorów.