Blog

Dodatek finansowy czy pojazd służbowy? Ulga na samochód służbowy, car allowance (dla pracodawcy)

31 maja 2022 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera car-allowance

Większość osób zatrudnionych w Polsce w ramach Umowy o pracę otrzymuje od swoich pracodawców pozapłacowe benefity. Oprócz płatnego urlopu, dodatków socjalnych czy prywatnego ubezpieczenia medycznego, firmy flotowe oferują również ulgę na samochód służbowy. Co to jest car allowance i czym różni się od leasingu?

Tradycyjnie większość pracodawców korzystała z programów samochodów służbowych, w ramach których pracownicy mogą korzystać z jednego z samochodów należących do floty firmy w celach służbowych. Coraz większą popularnością cieszy się obecnie dodatek na samochód służbowy, z którego chętnie korzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

ulga-na-samochod-sluzbowy

Car allowance — co to takiego?

Ulga na samochód służbowy to świadczenie pieniężne oferowane nowym pracownikom lub pracownikom aktualizującym dotychczasową umowę. Dodatek ten uwzględniany jest w wynagrodzeniu pracownika (zwykle dodawany jest do pensji co miesiąc) i służy do opłacania pojazdu do celów służbowych. Taki benefit można wykorzystać na sfinansowanie samochodu na wiele różnych sposobów.

Za pieniądze w ramach car allowance można wynająć lub wydzierżawić nowy samochód. Jeśli pracownik posiada już pojazd, który chciałby użytkować w pracy, otrzymany dodatek może pokryć w części koszta związane z jego eksploatacją, w tym ubezpieczeniem (którego zakup leży po stronie pracownika).

Ulga na samochód służbowy — korzyści dla pracodawców

Z perspektywy pracodawców car allowance jest mile widzianą alternatywą dla tradycyjnego leasingu. Zarządzanie flotą pojazdów firmowych wymaga wielu formalności i najczęściej wiąże się z wysokimi kosztami. Tymczasem ulga na samochód służbowy jest bezproblemową i oszczędną opcją. Niesie ze sobą szereg korzyści, spośród których warto wymienić przede wszystkim brak zobowiązań podatkowych względem ZUS-u czy instytucji finansowej (dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika).

ulga-na-samochod-sluzbowy-car-allowance

Jeśli chcesz oferować taki benefit zamiast samochodu służbowego, musisz ustalić rozsądny dodatek pieniężny na każdego pracownika i doliczyć go do jego miesięcznego wynagrodzenia (lub dokonać zbiorczej płatności rocznej, w zależności od zapisów w umowie).

W umowie pracownika należy określić:

  • uprawnienia do zasiłku samochodowego,
  • jego wysokość,
  • zakres odpowiedzialności za pojazd.

Możesz rozważyć zachęcenie pracowników do wybrania pojazdu o niskiej emisji CO2, aby pomóc w ograniczaniu śladu węglowego w całej firmie. Dobrym sposobem na to jest zaoferowanie nieco wyższego zasiłku każdemu pracownikowi, który wybierze model samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Warto stworzyć listę zabronionych czynności związanych z konkretnym pojazdem. Ta lista może zawierać m.in. zakaz naklejania naklejek czy zmiany koloru auta. Zgodnie z prawem, powinieneś również przechowywać kopie prawa jazdy wszystkich swoich pracowników — nie tylko tych korzystających z ulgi.

Car allowance — w służbie mobilności, komfortu i oszczędności

Ulga na samochód służbowy to opcja mniej powszechna niż leasing, ale zapewniająca większą elastyczność, ponieważ pieniądze otrzymane z dodatku można wykorzystać na zakup nowego zestawu kół lub pokrycie kosztów bieżących. Jeśli chcesz wyjść naprzeciw obecnym oczekiwaniom rynkowym dotyczącym szeroko rozumianej mobilności, car allowance to idealne rozwiązanie.

W przypadku car allowance odpowiedzialność za pojazd ciąży na pracowniku, dlatego pod maską udostępnionego mu pojazdu, warto zamontować urządzenie telematyczne OBU lub ZSL marki Flotman, które dostarczy ważnych informacji nt. eksploatacji samochodu. W ten sposób będziesz mógł kontrolować to, czy pracownik nie łamie zawartych w umowie przepisów i jeździ zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

zarzadzanie-flota-flotman