Blog

Carpooling we flocie – jak zarządzać samochodami pulowymi?

5 grudnia 2019 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Carpooling we flocie – jak zarządzać samochodami pulowymi

Auto służbowe to jeden z większych wydatków w firmie. Z tego też względu, optymalizacja sposobu jego wykorzystywania może być źródłem równie wymiernych i pokaźnych oszczędności. Gdzie najlepiej ich szukać? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza carpooling we flocie – nowy trend w zarządzaniu pojazdami firmowymi.

Samochody pulowe – sposób na maksymalne wykorzystanie pojazdów

Ekonomia współdzielenia cieszy się ostatnimi czasy niezwykłą popularnością, wyznaczając kierunki rozwoju wielu współczesnych gospodarek. Swoje miejsce, idea ta w coraz większym stopniu znajduje także na rynku motoryzacji. Jak wynika z raportu firmy PwC – „The five dimensions of automotive transformaiton”, do 2030 r. co trzeci kilometr przejechany na europejskich drogach będzie współdzielony. Niemałą rolę w kształtowaniu tego trendu posiada bez wątpienia idea samochodów pulowych. Co to jest carpooling i czemu zawdzięcza tak dynamicznie rosnącą popularność?

Pojęcie carpoolingu można rozpatrywać w dwóch wymiarach. Pierwszy z nich to system wspólnego podróżowania, a więc zwiększania w aucie liczby pasażerów dojeżdżających na tych samych trasach. Z punktu widzenia fleet managerów, kluczowe znaczenie posiada jednak drugie znaczenie tego terminu. Czym jest carpooling we flocie?

W skrócie – opiera się on na samochodach pulowych. Istotą tych pojazdów jest to, że w odróżnieniu od tradycyjnych aut służbowych, nie są one przypisane do konkretnego kierowcy. Zamiast tego pozostają do dyspozycji określonej grupy pracowników, natomiast kontrolę nad nimi sprawuje odpowiedzialna za nie osoba.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Carpooling – krok do optymalnego zarządzania flotą

Carpooling w Polsce nie cieszy jeszcze tak dużą popularnością jak na zachodzie Europy. Bieżące trendy wskazują jednak, iż nie tylko coraz więcej managerów wie co to jest carpooling, ale także sięga po niego w praktyce zarządzania flotą pojazdów. Nic dziwnego. Rozwiązanie to pociąga za sobą szereg korzyści, znacznie usprawniających nadzorowanie parkiem pojazdów. O czym mowa?

Trudno zaprzeczyć, że nadzorowanie pokaźną flotą może przysparzać pewnych trudności. Serwisowanie, naprawy, okresowe przeglądy – to kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania samochodów. Jednocześnie jednak są to kwestie, o których przy wielu pojazdach nietrudno zapomnieć, szczególnie, gdy powinny odbywać się one w różnych terminach.

Zmniejszenie liczby samochodów oraz zastąpienie kilku lub kilkunastu – jednym autem pulowym, pozwala objąć większą kontrolę nad pojazdami oraz sprawniej zarządzać ich eksploatacją. Optymalizacja oraz efektywniejsze zarządzanie odnoszą się przy tym nie tylko do wykorzystywania pojazdów, ale również do administrowania budżetem flotowym.

Carpooling w Polsce – koszty i kwestie podatkowe

Idea współdzielonych pojazdów narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a motywem przyświecającym jej stworzeniu była potrzeba szukania oszczędności w obliczu kryzysu paliwowego. Czynnik ekonomiczny, który leżał u podstaw wprowadzenia samochodów pulowych, istotną rolę odgrywa również w rozwoju carpoolingu w Polsce.

Trudno nie zgodzić się z faktem, iż rozwiązanie to pociąga za sobą wiele korzyści finansowych. Mniejsza liczba samochodów we flocie oraz ich efektywniejsze wykorzystanie, to automatycznie niższe koszty paliwa oraz codziennej eksploatacji pojazdów. Na tej samej zasadzie ograniczeniu ulegają wydatki, jakie należy wydzielić w budżecie na ubezpieczenie czy potencjalne awarie. To jednak nie wszystko. Oprócz bieżącego funkcjonowania floty, w grę wchodzą dodatkowo kwestie prawne. Jak wygląda kwestia carpoolingu w Polsce na tle innych forma finansowania floty i jak odpowiednio rozliczać samochody pulowe?

Jedną z istotnych zalet współdzielenia pojazdów jest możliwość łatwego wyegzekwowania wykorzystywania ich wyłącznie do celów służbowych. To natomiast stanowi podstawę do odliczenia 100% podatku VAT od związanych z nimi wydatków. W skrócie – koszty paliwa, przeglądów technicznych i wszelkich czynności obsługi samochodów pulowych, można w całości wliczyć w koszty. Takiej opcji nie ma natomiast w przypadku wykorzystywania auta do celów mieszanych. To z kolei często ma miejsce w sytuacji przypisywania pojazdów do konkretnych pracowników.

baza wiedzy flotman

Efektywne zarządzanie samochodami pulowymi

Auta przypisane do wielu kierowców to skuteczny sposób na optymalizację wydatków oraz efektywniejsze wykorzystanie pojazdów we flocie. Przy wielu zaletach tego typu samochodów, zarządzanie nimi może jednak przysparzać pewnych trudności. Wśród nich wystarczy wymienić chociażby lokalizowanie pojazdów czy rozplanowanie ich tras. Jak odpowiednio zabrać się do tego zadania i maksymalnie wykorzystać zalety carpoolingu? Niezwykle pomocne mogą okazać się odpowiednie narzędzia, wspomagające managerów w zarządzaniu flotą. Skutecznie sprawdza się w tym przypadku aplikacja Flotman.

Jej funkcjonalności pomagają rozwiązać kilka najczęstszych problemów, napotykanych przez fleet managerów przy samochodach pulowych. Zaliczają się do nich m.in. potrzeba stałego nadzoru nad dostępnością konkretnych pojazdów czy sposobu ich użytkowania. Dzięki modułowi harmonogramów mogą zaplanować czas pracy kierowcy przypisując go do konkretnego auta. Następnie w harmonogramie widzą informację o tym, który kierowca korzysta w danym momencie z auta i w jaki sposób. Dodatkowo mogą monitorować, na jaki okres zarezerwowane są dane pojazdy i na tej podstawie zaplanować ich trasy. Funkcje te przekładają się na automatyzację, a wraz z nią na zwiększenie efektywności zarządzania parkiem pojazdów. Dzięki wiedzy o tym, który kierowca, w jakim czasie poruszał się danym samochodem, możemy też analizować jego styl jazdy w module eco-driving. Mimo że są to auta współdzielone, korzystanie z nich, dzięki aplikacji, nie jest anonimowe .

harmonogram aplikacja flotman

Jeszcze niedawno wielu managerów zastanawiało się, co to jest carpooling i jakie posiada zastosowanie. Dzisiaj znaczna ich część coraz odważniej sięga po to rozwiązanie, odpowiadając na dynamiczne zmiany branży motoryzacyjnej. Efektywne wykorzystanie pojazdów, usprawnienie zarządzania, wymierne oszczędności – to główne czynniki, stojące za rozwojem potencjału carpoolingu w Polsce.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>