Blog

Car-sharing: czy ma szanse zastąpić pojazd służbowy?

3 stycznia 2018 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Czy car-sharing zastąpi pojazdy służbowe?

Mobilność pracowników jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych funkcjonalności na rynku. Jednak tylko ok. 30% z nich posiada do dyspozycji samochód służbowy. Pozostali zmuszeni są korzystać z własnych aut lub środków transportu publicznego. Sposobem na rozwiązanie tego problemu oraz na optymalizację transportu w firmie może być usługa car-sharing.

Car-sharing: Polska ściga światowe trendy?

Ewolucja, jakiej podlega rynek motoryzacji, zmierza w różnych kierunkach. Zmianom ulega nie tylko rodzaj samochodów poruszających się po drogach, ale i sposób ich użytkowania. W tej dziedzinie coraz większą popularnością cieszy się car-sharing. Jak pokazują wyliczenia, usługa wypożyczania samochodów zdecydowanie trafiła w oczekiwania konsumentów. Już w 2015 r. korzystało z niej ponad 7 mln osób na świecie, zaś według szacunków do roku 2025 r. liczba ta ma wzrosnąć do 36 mln. Jak wygląda oferta samochodów na godzinę w polskich realiach?

Według najnowszego raportu instytutu Keralla Research dotyczącego rynku car-sharing, Polska ma szansę dogonić światowe trendy, choć ten model wykorzystania pojazdów w naszym kraju dopiero raczkuje. Rosnący popyt na nowe usługi transportowe sprawia jednak, że polscy operatorzy zapowiadają rozbudowę swoich flot samochodów współdzielonych, a firmy coraz częściej budują swoją pozycję na rynku w oparciu o najnowsze usługi transportowe. Jakie korzyści może przynieść firmie car-sharing?

Optymalizacja transportu w firmie

Przyjęło się, że najlepszym sposobem na okazanie pracownikowi uznania dla jego wyników jest przyznanie mu samochodu służbowego. Poza korzyściami w zarządzaniu flotą pojazdów, rozwiązanie to może okazać się jednak problematyczne. Tak jest chociażby w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo liczy wielu pracowników, a pracodawca nie może pozwolić sobie na obdarowanie wszystkich takim benefitem. Również pod względem finansowym znaczne sumy może pochłaniać utrzymanie wielu samochodów służbowych, stojących w godzinach pracy bez użytku. Rozwiązaniem tych problemów może być właśnie tzw. samochód na godziny. Dzięki możliwości korzystania z pojazdu przez wielu kierowców, bez przypisania go do dedykowanego właściciela, usługa ta nie tylko usprawnia mobilność pracowników, ale i umożliwia optymalizację transportu i wykorzystania samochodów na potrzeby tak służbowe, jak i prywatne.

>> Carpooling w Polsce – koszty i kwestie podatkowe. Sprawdź na blogu! >>

Jak to działa? Poprzez aplikację dostępną na smartfonie uprawniony pracownik zyskuje dostęp do platformy rezerwacji samochodu, dzięki czemu może sprawdzić jego dostępność. Cały proces rezerwacji zamyka się w kilku kliknięciach, a kończy go otrzymanie potwierdzenia na maila. Od tego momentu można zacząć podróż, a po jej zakończeniu zaparkować auto w dowolnym, prawnie dozwolonym miejscu. W ten łatwy sposób wypożyczanie samochodów zapewnia firmie mobilność inteligentną, sprawiając, iż jej pracownicy korzystają z pojazdu służbowego tylko wtedy, gdy rzeczywiście go potrzebują. To pozwala maksymalnie wykorzystać samochody firmowe bez rozbudowywania floty.

baza wiedzy flotman

Łatwiejsze zarządzanie flotą dzięki car-sharing

Wypożyczanie samochodów (zamiast rozbudowywania floty o nowe pojazdy) to zarówno znaczne oszczędności, jak i szereg udogodnień w zakresie zarządzania flotą. Przede wszystkim usługa car-sharing zwalnia fleet managerów z potrzeby ciągłego nadzoru nad wieloma kwestiami organizacyjnymi. Nie muszą oni martwić się, który samochód jest aktualnie dostępny, który z kierowców (i jak długo) jeździ w danym pojeździe itp. Znika również problem nagłego braku samochodu w sytuacjach awaryjnych.

W miejsce tych kwestii managerowie dostają dokładny przegląd użytkowania pojazdu wraz z kosztami podróży oraz raportem dotyczącym emisji CO2 przez konkretny samochód. To zaś jest szczególnie ważne dla firm opierających swoją działalność na idei zrównoważonego rozwoju. Do tego dochodzi wyręczenie osób zarządzających flotą z konieczności codziennych czynności administracyjnych i operacyjnych, jak chociażby zarządzanie kluczami czy kontrolowanie stanu pojazdu.

Sprawne zarządzanie flotą wiąże się w oczywisty sposób ze stałym nadzorowaniem kosztów jej użytkowania. Te zaś można zminimalizować dzięki usłudze wypożyczania samochodów. Pozwala ona zredukować nie tylko potrzebne dla firmy miejsca parkingowe – a z nimi i wydatki na nie, ale i opłaty na ubezpieczenie wielu pojazdów służbowych, ich przeglądy, naprawy, wydatki na paliwo i wszelkie inne, wynikające z codziennego użytkowania.

Car-sharing: w nurcie społecznej odpowiedzialności biznesu

Ilość dwutlenku węgla generowana przez samochód do atmosfery stanowi prawie połowę emisji gazów cieplarnianych w gospodarce. Do tego dochodzi problem ogromnego zakorkowania, szczególnie dający się we znaki w dużych miastach. Największe z nich, jak Londyn czy Singapur, już pobierają opłaty za wjazd do śródmieścia. Tokio zaś ogranicza swoim mieszkańcom możliwość zakupu samochodu. Pomimo iż w Polsce problem ten nie urasta jeszcze do tak dużych rozmiarów, nie jest tajemnicą, iż polskie drogi należą do najbardziej zakorkowanych w Europie.

Sposobem na stawienie czoła temu trendowi może być samochód na godziny. Zredukowanie liczby pojazdów służbowych oraz zastąpienie ich samochodami współdzielonymi przyczyni się do zmniejszenia ilości aut na drogach. To zaś w sposób naturalny przekłada się na mniej zatorów, lepszą jakość powietrza i wody, zmniejszone zużycie oleju – a w perspektywie także mądrzejsze wykorzystanie przestrzeni miejskiej i poprawę zdrowia mieszkańców. Dla firmy to nie tylko oszczędności, ale i możliwość zbudowania marki (i jej wizerunku) w oparciu o trend społecznej odpowiedzialności biznesu.

Car-sharing na stałe wpisał się w krajobraz zachodnich miast. W 2030 r. jedno na dziesięć aut będzie produkowanych właśnie na potrzeby tej usługi. Mimo iż Polska jeszcze raczkuje na rynku współdzielenia samochodów, komfort oraz znaczne oszczędności ich użytkowania sprawiają, że perspektywy car-sharingu w Polsce są coraz bardziej obiecujące.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman