Blog

Car connection – jakie nowe możliwości otwiera Internet w samochodzie?

15 listopada 2017 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą car connection w zarządzaniu flotą

Płatność za paliwo poprzez radio, automatyczne uzyskiwanie informacji o wolnych miejscach parkingowych, sprawdzenie temperatury w domu oraz domknięcie uchylonych okien – to wszystko bez ruszania się z przedniego fotela samochodu. Niemożliwe? Nie dzięki rozwiązaniom z zakresu connected cars. Jakie nowe możliwości otwiera przed kierowcami podłączenie samochodów do Internetu?

Car connection — rozwiązanie przyszłości

Dane szacunkowe firmy analitycznej IHS Automotive pokazują, że do końca 2020 r. aż 370 mln samochodów będzie połączonych z różnymi aplikacjami i sprzętem mobilnym. Koresponduje to w dużej mierze z prognozami Business Insider Intelligence, które przewidują, że aż 75% spośród wszystkich wyprodukowanych do tego czasu pojazdów będzie posiadało nieustanny dostęp do szerokopasmowego Internetu. Czym jest to podbijające światowe rynki rozwiązanie oraz gdzie tkwi jego fenomen?

Car connection to szeroko rozumiane rozwiązania technologiczne, pozwalające na współpracę między pokładowymi systemami samochodów a urządzeniami. Składa się nań kilka elementów. Wśród nich znajdują się te umożliwiające smartfonom i tabletom bezpośrednią łączność z pojazdami oraz korzystanie ze znajdujących się w nich urządzeń przenośnych za pośrednictwem pokładowego systemu infotainment. Są to również technologie pozwalające na wykorzystywanie w pojazdach Internetu, nie tylko jako źródła informacji o celu podróży, ale i jako formę rozrywki. To jednak nie wszystkie funkcjonalności, jakie pociąga za sobą samochód autonomiczny.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Internet w samochodzie podstawą bezpieczeństwa na drodze

W 2004 r. amerykańska agencja DARPA zorganizowała DARPA Grand Challenge, w którym samochody autonomiczne ścigały się po pustynnej trasie. Po dwóch latach środowisko to zmieniono na przestrzeń miejską, następnie zaś autonomiczne pojazdy Google’a w niektórych stanach USA zostały dopuszczone do ruchu drogowego. Kolejne utrudnienia, przy których je testowano, pokonywały w większości bezproblemowo. W fazie testów doszło zaledwie do jednej kolizji z udziałem pojazdu autonomicznego – doszło do niej wówczas, gdy kontrolę nad nim sprawował człowiek.

Fakt ten skłonił firmy zajmujące się badaniami z dziedziny car connection do wysunięcia wniosku, iż w powyższej sytuacji to człowiek okazał się zagrożeniem – co więcej – ze swymi ograniczeniami i długim czasem reakcji, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakkolwiek pochopne byłoby to twierdzenie, wzrost bezpieczeństwa na drodze dzięki podłączeniu Internetu do samochodu jest faktem, któremu trudno zaprzeczyć.

Przeprowadzone przez firmy Bosh oraz Prognos badanie „Connected Car Effect 2025” pokazuje, iż zastosowanie omawianej technologii pociąga za sobą:

  • rocznie zmniejszenie liczby rannych w wypadkach o ok. 350 osób,
  • możliwość uratowania życia 11 tysiącom osób, które stały się ich ofiarami
  • 4,3 mld euro mniej na koszty szkód zaistniałych w wyniku zdarzeń drogowych.

>> Bezpieczeństwo na drodze: jak technologia GPS może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków? Czytaj na blogu >>

Internet w samochodzie: jak bezpiecznie z niego korzystać?

W jaki sposób Internet w samochodzie może zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów? Przede wszystkim poprzez zapewnienie komfortu jazdy kierowcy oraz uniezależnienie go od konieczności obsługiwania telefonu trzymanego w ręce. Możliwość korzystania z aplikacji zainstalowanych w smartfonie przez ekran fabryczny sprzętu car audio oraz przyciski znajdujące się na kierownicy pozwolą mu w większym stopniu skupić uwagę na jeździe, zaś przeglądanie danych na szybie przedniej auta skróci czas odrywania wzroku od drogi.

Jakie informacje czerpane z Internetu zwiększają bezpieczeństwo jazdy? Wśród nich mogą znaleźć się informacje o pojazdach uprzywilejowanych, zmianach warunków atmosferycznych czy wypadkach. Nie bez znaczenia pozostają także technologie takie jak:

  • powiadamianie o wypadku – eCall (ERA GLONASS w Rosji),
  • systemy wzajemnej komunikacji aut i infrastruktury (Car2Car Car2X),
  • funkcja udostępniania lokalizacji, umożliwiająca służbom ratunkowym natychmiastowe dotarcie na miejsce wypadku.

Car connection w zarządzaniu flotą pojazdów

Poza względami bezpieczeństwa, samochody autonomiczne oznaczają także duże udogodnienie dla kierowców oraz ułatwienie dla menedżerów w zarządzaniu flotą pojazdów. Zainstalowana w nich nawigacja satelitarna pracuje w sposób inteligentny, uwzględniając przy planowaniu trasy czynniki takie jak pogoda, warunki na drodze, a nawet pora dnia i dzień tygodnia. Co więcej, są one na bieżąco aktualizowane dzięki podłączeniu do sieci. Pozwala to uniknąć zbędnego stania w korkach czy tracenia czasu na szukanie objazdów w czasie remontów. Mało tego, zestaw kamer dookolnych dodatkowo nieustannie śledzi położenie pojazdu w trakcie jazdy i automatycznie wyszukuje wolne miejsca parkingowe, informując o tym kierowcę. Ta sama funkcja służy powiadamianiu np. o lokalizacji aut dostępnych do wypożyczenia w ramach car sharingu. Za pomocą aplikacji w smartfonie można nie tylko sterować pojazdem podczas jego prowadzenia – jednym kliknięciem w wyświetlacz telefonu można także otworzyć zamki i uruchomić silnik.

>> Aplikacja mobilna dla kierowców Flotman Driver – nowa jakość zarządzania flotą firmową. Sprawdź! >>

Internet w samochodzie otwiera również nowe możliwości przed menedżerami flot. Umożliwia on w łatwy sposób zarejestrowanie stylu jazdy kierowcy, co przekłada się na cenę polis AC/OC. Pozwala także na monitorowanie parametrów pracy silnika czy sposobu eksploatacji pojazdu. To zaś ma szczególne znaczenie w kwestiach związanych z gwarancją oraz pozwala nie tylko wygenerować spore oszczędności, ale i lepiej zaplanować czas pracy kierowców.

Rosnąca liczba platform integrujących smartfony z wbudowanymi w pojeździe modułami łączności oraz inwestycje na tym polu sprawiają, że segment connected cars staje się jednym z najprężniej rozwijających się działów IoT (Internet of Things). Niezależnie od kierunku, w jakim podążą wiodący producenci samochodów i systemów, jedno jest pewne – przyszłość motoryzacji należy do car connection.