Blog

Apteczka samochodowa w pojazdach – czy jest obowiązkowa?

14 maja 2018 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Apteczka samochodowa - obowiązkowa czy nie?

Udzielenie pomocy rannym w wypadku drogowym jest podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy. Za jego niedopełnienie Kodeks Karny przewiduje karę sięgającą aż trzech lat pozbawienia wolności. Nieocenioną pomocą w takim przypadku może okazać się apteczka samochodowa. Z czego powinna się ona składać oraz czy każdy kierowca musi posiadać ją w swoim samochodzie?

Apteczka samochodowa – obowiązkowa czy nie?

Mimo iż z różnych stron słyszy się o nałożeniu na kierowców obowiązku posiadania apteczki w samochodzie, ustawodawca nie zdecydował się na podjęcie tego kroku. W efekcie do obowiązkowego wyposażenia auta należy wciąż jedynie gaśnica typu ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Wyjątkiem od tej zasady są takie pojazdy, jak:

  • autobus,
  • taksówka,
  • samochód ciężarowy przewożący osoby,
  • pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.

Według rozporządzenia ministra infrastruktury, powyższe kategorie pojazdów zobligowane są do posiadania apteczki. Mimo że nie dotyczy to zwykłych aut osobowych, warto zaopatrzyć się w apteczkę samochodową.

Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji – w samym 2017 r. śmierć w wypadkach drogowych poniosło 2831 osób, zaś aż 39 466 zostało rannych. Inne dane obrazują dodatkowo, że do ponad 60% zgonów okołowypadkowych dochodzi w Polsce na miejscu zdarzenia, przed przetransportowaniem poszkodowanego do szpitala. Tymczasem w sytuacji zagrożenia życia, czas na podjęcie skutecznego działania wynosi zaledwie 4-5 minut. Jest to o tyle ważne, że przepisy zwalniając kierowców z konieczności posiadania apteczki, obligują ich jednocześnie do udzielenia pomocy osobom rannym w wypadku. Z tego względu, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych, warto mieć ją przy sobie. Co powinno być w apteczce samochodowej oraz gdzie powinna się znajdować?

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Skład apteczki samochodowej, czyli co warto w niej umieścić

Decydując się na apteczkę należy dokładnie przemyśleć, co w niej umieścić. Nadmiar niekoniecznie potrzebnych elementów może bowiem sprawić, że będzie ona nieporęczna. W momencie zagrożenia ciężko będzie znaleźć w niej potrzebny przedmiot. Optymalna apteczka samochodowa powinna być wyposażona przede wszystkim w: bandaże dziane, kompresy gazowe oraz różnej wielkości plastry opatrunkowe, jak i bez opatrunku. Artykuły te przydadzą się do zabezpieczenia drobnych uszkodzeń skóry. W tym celu mogą posłużyć także opaski uciskowe, które znajdą zastosowanie przy skręceniach i zwichnięciach stawów oraz chusta trójkątna.

W sytuacji poważniejszych obrażeń, a nawet zagrożenia życia, nie do przecenienia będzie rola maseczki do sztucznego oddychania czy koca ratunkowego (folii RNC) do ogrzania bądź schłodzenia poszkodowanego. Warto zaopatrzyć apteczkę w samochodzie także w nożyczki. Mogą okazać się niezwykle pomocne w razie konieczności rozcięcia ubrania rannej osoby czy przecięcia pasów bezpieczeństwa.

Przydadzą się także rękawiczki lateksowe, które zapewnią osobie ratującej ochronę przed różnego rodzaju zakażeniami. Dobrym pomysłem jest schowanie do apteczki instrukcji udzielania pierwszej pomocy. Nawet dokładnie znając jej zasady, w sytuacji stresowej nietrudno ich zapomnieć bądź pomylić. Spisane krok po kroku czynności, jakie należy podjąć celem ratowania życia, pozwolą uniknąć paniki oraz zachować zimną krew.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Apteczka w samochodzie – gdzie najlepiej ją umieścić?

Głównym celem, przyświecającym posiadaniu apteczki w samochodzie, jest możliwość szybkiego sięgnięcia po nią w sytuacji nagłej potrzeby. Z tego względu najlepiej wozić ją w miejscu, gdzie będzie łatwo dostępna. Przewozimy ją więc w kabinie pojazdu, nie zaś w bagażniku. Na ten aspekt ustawodawca zwrócił uwagę w przypadku gaśnicy, która należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Za przechowywanie jej w bagażniku kierowca może ponieść takie same konsekwencje, jak w przypadku braku jej posiadania – a więc otrzymać stosowny mandat. Warto więc umieścić apteczkę w takim miejscu w samochodzie, do którego kierowca będzie posiadał łatwy i błyskawiczny dostęp.

Z tym też faktem powiązany jest w pewnym aspekcie omawiany wcześniej skład apteczki samochodowej, a dokładniej fakt, iż nie powinna ona posiadać żadnych leków ani środków dezynfekcyjnych. Zmienne warunki atmosferyczne panujące w pojeździe, nie zapewniają bowiem odpowiednich standardów przechowywania tych środków medycznych, co może skutkować utratą ich właściwości, a w konsekwencji zaszkodzić poszkodowanemu.

Co jeszcze warto posiadać w samochodzie?

Również nieobowiązkowym, ale przydatnym elementem wyposażenia pojazdu będzie z pewnością kamizelka odblaskowa. Zajmuje ona niewiele miejsca, a może okazać się szczególnie pomocna w razie ewentualnego wypadku czy konieczności zatrzymania samochodu na poboczu i dokonania drobnej naprawy, np. wymiany koła. W przypadku zaś większej usterki nieoceniona będzie linka holownicza czy podnośnik. Warto pamiętać także o posiadaniu dodatkowego kompletu żarówek – pozwoli on uniknąć zarówno niebezpiecznej jazdy bez świateł, szczególnie w warunkach nocnych oraz do 300 zł mandatu, jakim jest ona zagrożona.

W świetle zmieniających się stosunkowo często przepisów dotyczących zasad w ruchu drogowym, coraz więcej kierowców zastanawia się, czy apteczka jest obowiązkowa. Mimo iż odpowiedź na to pytanie jest negatywna, warto mimo wszystko zaopatrzyć w nią swój pojazd. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, a w sytuacji wypadku może okazać się elementem, który pomoże uratować komuś życie.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>