Blog

4 najważniejsze korzyści ze stosowania sondy paliwowej

27 grudnia 2022 | Flotman | Kategorie: Kontrola paliwa korzysci-ze-stosowania-sondy-paliwowej

Jeśli jesteś menedżerem floty, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zmniejszenie kosztów paliwa jest jednym z priorytetowych zadań. Monitoring GPS połączony z sondą paliwową może Ci w tym pomóc. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa sonda paliwowa oraz jakie znaczenie ma dla Twojej floty!

jak-dziala-sonda-paliwowa

Co to jest i jak działa sonda paliwowa?

Sondy paliwowe to obecnie najpopularniejsza forma kontroli poziomu paliwa w różnego rodzaju pojazdach. Urządzenia te mają kształt rurki o długości kilkudziesięciu centymetrów, która wyposażona jest w układ elektroniczny. Montowane są pionowo w jednym bądź dwóch zbiornikach. Zastosowanie sondy paliwowej pozwala na:

  • zwiększenie oszczędności,
  • lepszą i bardziej szczegółową analizę kosztów wynikających z utrzymania floty,

poprawę wydajności pojazdu.

Podstawowe czujniki do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach na paliwo to:

  • montowane fabrycznie: pływaki,
  • instalowane dodatkowo: sondy pojemnościowe, ultradźwiękowe.

Pływaki to czujniki montowane fabrycznie w pojazdach. Ich wadą jest to, że pokazują tylko przybliżony poziom paliwa w zbiorniku i nie są bardzo dokładne. Zakres błędu jest bardzo duży, od 10 do nawet 30%. Co więcej, funkcjonalność pływaków jest bardzo ograniczona. Pojemnościowe i ultradźwiękowe sondy paliwowe są uważane za dużo bardziej precyzyjne instrumenty pomiarowe stosowane w systemach zarządzania flotą. Zakres błędu jest w ich przypadku znacznie mniejszy – wynosi zaledwie 1-2%. Korzyści ze stosowania sondy paliwowej pojemnościowej lub ultradźwiękowej wykraczają poza standardowy pomiar poziomu paliwa.

Korzyści z zastosowania dodatkowej sondy paliwowej

W przypadku prawidłowej synchronizacji z systemem telematycznym sonda paliwowa może dostarczyć następujących korzyści:

1. Raport zużycia paliwa

Dzięki szczegółowym raportom i analizie statystyk sondy paliwowe są w stanie dokładnie określić  zużycie paliwa przez pojazd na każdy kilometr. Jako właściciel floty możesz więc analizować tygodniowe lub miesięczne zużycie paliwa dla każdego pojazdu, a także identyfikować te o nadmiernym spalaniu.

2. Powiadomienia o tankowaniu i szybkim ubywaniu paliwa

Obecnie kierowcy mogą łatwo manipulować zużyciem paliwa, np. wykorzystując służbowy samochód do prywatnych celów. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jaka ilość paliwa została uzupełniona, o której godzinie i w jakim miejscu, sonda paliwowa dostarczy Ci tych informacji w czasie rzeczywistym. W ten sposób zmniejszysz ryzyko marnotrawstwa paliwa oraz jego kradzieży.

Zainteresuje Cię również: „Zagłuszacz GPS, czyli jammer – jak się przed tym ustrzec w Twojej firmie?”

3. Ograniczenie zachowań niezgodnych z zasadami ecodrivingu

Niektóre nawyki kierowców, takie jak przyspieszanie, zwalnianie czy jazda na biegu jałowym, mogą również mieć duży wpływ na nadmierne spalanie paliwa. Sondy pozwolą Ci pośrednio ograniczyć, a w konsekwencji całkowicie wyeliminować zachowania niezgodne z zasadami ecodrivingu.

4. Pełna automatyzacja

Inwestycja w rozwiązanie do monitorowania i zarządzania paliwem może zapewnić wysoki zwrot z inwestycji w ciągu kilku dni od zainstalowania. Co więcej, sonda paliwowa wykonuje pomiary w sposób zautomatyzowany, co zmniejsza zależność od zasobów ręcznych w zakresie monitorowania paliwa, obniżając w ten sposób ogólne koszty operacyjne.

zastosowanie-sondy-paliwowej

System telematyczny Flotman – popraw efektywność paliwową swojej floty

Najskuteczniejszy sposób na wymierną poprawę wydajności floty i oszczędności w kluczowym obszarze, jakim jest zakup paliwa to integracja telematyki z sondą paliwa. Umożliwia to system Flotman, który został zaprojektowany tak, aby pomóc Ci monitorować i zarządzać efektywnością paliwową wszystkich pojazdów wchodzących w skład firmowej floty.

Dzięki systemowi Flotman otrzymasz szczegółowe raporty dotyczące każdej fazy tankowania, a także poznasz datę i miejsce otwarcia pokrywy zbiornika. Ponadto sonda paliwowa Flotman pozwoli określić dokładną ilość paliwa oraz zmianę objętości, mającej związek z tankowaniem lub spuszczaniem paliwa ze zbiornika.

Postaw na telematykę od Flotman już teraz i spraw, aby dane dotyczące paliwa w czasie rzeczywistym stały się Twoją przewagą konkurencyjną!

Przeczytaj również: „Paliwa alternatywne w transporcie. Przegląd paliw”.